Wypowiedzenie umowy OC/AC – co warto wiedzieć?

Zazwyczaj, kiedy kupujemy nowy samochód, jest on już ubezpieczony, ma opłacone OC, a czasem i AC przez starego właściciela. Możemy oczywiście pozostawić to ubezpieczenie w mocy przynajmniej do czasu jego wygaśnięcia z końcem roku. Możemy również tę umowę wypowiedzieć i skorzystać z oferty OC i AC innej firmy ubezpieczeniowej. Często zmiana ubezpieczyciela związana jest z niższymi kosztami, jakie poniesiemy za składki polisy OC i AC.  Wypowiedzenie umowy nie jest jednak takie proste jakby się to mogło wydawać.

Pismo dotyczące wypowiadania umowy OC i AC

Jeżeli zdecydowaliśmy, że nie chcemy pozostać przy starej umowie i mamy zamiar ją rozwiązać, musimy to zrobić szybko. Należy napisać  pismo do obecnego ubezpieczyciela i zamieścić w nim wszystkie swoje dane, jak również dokładne i bezbłędnego dane starego właściciela auta, zawierając w piśmie stosowną adnotację, że wypowiadamy umowę OC i AC. Dane muszą być dokładnie napisane, nie możemy się pomylić, bo pomyłka może być wykorzystane przez firmę ubezpieczeniową jako podanie niewłaściwych informacji, a co za tym idzie – przedłuży się proces zmiany ubezpieczyciela. Skoro zależy nam na szybkim załatwieniu sprawy, musimy być dokładni w zamieszczaniu informacji w naszym wypowiedzeniu.

Dostarczenie pisma wypowiedzenia umowy OC i AC

Pismo dotyczące wypowiedzenia umowy OC i AC można złożyć osobiście w firmie ubezpieczeniowej, ale można też wysłać je pocztą, najlepiej listem poleconym, można też za potwierdzeniem odbioru. Obowiązkowo należy zachować sobie dowód wysyłki listu poleconego, na wszelki wypadek jeżeli by się pojawiły jakieś problemy ze strony firmy ubezpieczeniowej, do której przesyłamy wypowiedzenie.

Nowa umowa OC i AC

Nie można dopuścić do sytuacji, że auto pozostanie na choćby jeden dzień bez ubezpieczenia. Jeżeli wypowiedzenie umowy obejmuje okres do końca np. lipca, to od nowego miesiąca nasze auto  powinno być objęte nową polisą OC i AC u nowego ubezpieczyciela. Jeżeli by się zdarzyła przerwa jedno – czy kilkudniowa w ciągłości ubezpieczenia, narażamy się na kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Należy niezwłocznie po wygaśnięciu starej umowy na polisy OC i AC zawrzeć nową, która będzie ważna już od następnego dnia po wygaśnięciu starej. Obecnie proces zawierania nowej umowy jest szybszy jak w przeszłości, choćby z racji tego, że możemy ją zawrzeć przez internet.

Powiązane wpisy

Polecane

Księgowość w Toruniu – Twoja droga do bezpieczeństwa finansowego

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie każdy szczegół ma znaczenie, księgowość stanowi fundament stabilności finansowej...

Efektywne magazynowanie z systemem WMS

Systemy magazynowe (WMS – Warehouse Management System) coraz częściej wdrażane są w polskich firmach....

Faktoring pełny z ubezpieczeniem należności – kiedy warto go...

Faktoring jest popularną usługą w wielu branżach, ponieważ pozwala on na łatwe pozyskanie środków...

Faktoring – co to i jak z niego korzystać?

Faktoring daje przedsiębiorcom możliwość łatwiejszego prowadzenia działalności, ponieważ pozwala on na finansowanie faktur z...

Skórzana saszetka męska – idealny prezent na każdą okazję

Szukasz prezentu dla swojego męża, brata, ojca, syna, jednym słowem faceta? Powinno to być...

Eksperci finansowi i kredytowi – w czym Ci pomogą?

Mało kto może dziś sobie pozwolić na założenie własnej firmy, czy na kupno mieszkania...

Sprawdź również