Faktoring jest popularną usługą w wielu branżach, ponieważ pozwala on na łatwe pozyskanie środków na działalność z wystawionych faktur – już w ciągu 24 godzin. Usługa ta dostępna jest także w formie faktoringu pełnego, inaczej bez regresu. Z czym dokładnie jest on związany i kiedy warto go wybrać?
Na czym polega faktoring pełny?
Usługa faktoringu polega na sfinansowaniu faktur wystawionych przez klienta firmy faktoringowej. Wtedy otrzymuje on środki z faktur w krótkim czasie i w wysokości nawet do 100% sumy widniejącej na dokumencie.
Wśród dostępnych usług faktoringowych znajduje się również faktoring pełny, określany też jako faktoring bez regresu. W tym przypadku finansowanie faktur uzupełnione jest o dodatkowe ubezpieczenie należności, co redukuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta.
W ramach faktoringu pełnego faktor przejmuje na siebie zadłużenie z faktury, czyli ma miejsce cesja wierzytelności. W efekcie przejmuje on też odpowiedzialność za brak spłaty należności przez kontrahenta. Gdy zatem nie zapłaci on w terminie, jego zadaniem jest prowadzenie czynności windykacyjnych, by odzyskać środki. Wystawca faktury nie musi się więc martwić o straty.
Faktoring pełny – kiedy warto się zdecydować?
Skorzystanie z usługi faktoringu pełnego rekomendowane jest przede wszystkim dla tych firm, które:
– Chcą szybko otrzymać pieniądze za wykonane usługi i sprzedane przez siebie towary – zapłata może nastąpić już w ciągu doby,
– Chcą zabezpieczyć się przed niewypłacalnością swoich kontrahentów – faktoring pozwala wtedy na ubezpieczenie należności,
– Chcą pozyskiwać nowych kontrahentów – faktoring pełny zmniejsza wtedy ryzyko zawierania umów,
– Chcą łatwiej monitorować swoje płatności – dzięki faktoringowi można zawsze mieć je na oku.
Jak księguje się faktoring pełny?
Gdy firma decyduje się na faktoring pełny jak księgować wtedy taką usługę? Jako że ma miejsce cesja wierzytelności z faktur, konieczne jest wtedy wyksięgowanie ich z ksiąg. Następne księguje się wpływ od firmy faktoringowej – najczęściej jest on już pomniejszony o koszty obsługi.
Więcej informacji o tym, jak księgować faktoring, można znaleźć na stronie internetowej firmy faktoringowej Finea, w sekcji pytań i odpowiedzi – https://finea.pl/faq/.
Zatem faktoring pełny jest bardzo korzystną propozycją dla firm, które chcą często zawierać nowe umowy z klientami, ale też chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności na skutek braku zapłaty faktur przez klienta. Wtedy odpowiedzialność przejmie na siebie faktor, a jego klient może pracować spokojnie.