Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Planując zakup lub sprzedaż samochodu, konieczne jest dopełnienie kilku istotnych formalności względem urzędu komunikacji i urzędu skarbowego. Każda bowiem transakcja jest opodatkowana a zaniechanie uiszczenia podatku podlega karze grzywny. Warto zatem pamiętać o tym, że sprzedaż samochodu to korzyść finansowa z której sprzedający winien odprowadzić podatek dochodowy. Podstawą rozliczenia może być faktura vat lub umowa kupna-sprzedaży auta. Umowa taka ma określony wzór, a jej określone punkty reguluje kodeks cywilny.

Czy można użyć gotowego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Tak. Są dostępne gotowe wzory i druki takiej umowy. Można zakupić je w sklepie papierniczym lub pobrać z internetu. Ważne, aby umowa taka zawierała najistotniejsze punkty o których więcej w dalszej części tego artykułu.

Data zawarcia umowy kupna-sprzedaży

Podstawowa informacja na każdej umowie to data. Na dopełnienie określonych obowiązków rejestracyjnych i ubezpieczeniowych, ustawodawca daje kupującemu i sprzedającemu określoną liczbę dni, zatem data zawarcia umowy jest bardzo ważna.

Kupujący a Sprzedający samochód

Na samym początku umowa kupna-sprzedaży musi określać na podstawie dowodów osobistych lub paszportów, kto zbywa pojazd (Sprzedający) a kto go nabywa (Kupujący). Bardzo ważne jest podanie adresu zamieszkania oraz nr. pesel (lub nip-u) jednej i drugiej strony, każda bowiem rozlicza się w właściwym sobie urzędzie skarbowym.

Co jest przedmiotem umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Oczywiście chodzi tutaj o określenie marki i modelu pojazdu, jego daty produkcji, nr. rejestracyjnego, przebiegu, koloru i rodzaju nadwozia. Niezwykle istotne jest podanie w tej części umowy, pełnego numeru nadwozia, określanego skrótem VIN. Znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym, ale dla bezpieczeństwa transakcji zarówno Kupujący jak i Sprzedający, winni sprawdzić jego poprawność z numerami nabitymi na karoserii samochodu. W niektórych markach samochodów, numer VIN znajduje się na podszybiu, w innych pod maską lub na słupku bocznym.

Cena samochodu na umowie kupna-sprzedaży

Cenę samochodu na umowie kupna-sprzedaży, należy podać również słownie, w walucie kraju w którym transakcja jest zawierana.

Ważne punkty umowy kupna-sprzedaży samochodu

Poza wspomnianymi wcześniej informacjami, każda taka umowa powinna zawierać:

  • klauzulę o stanie technicznym pojazdu
  • oświadczenie Sprzedającego o tym, że pojazd jest wolny od praw osób trzecich
  • własnoręczne podpisy obu stron

Powiązane wpisy

Polecane

Księgowość w Toruniu – Twoja droga do bezpieczeństwa finansowego

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie każdy szczegół ma znaczenie, księgowość stanowi fundament stabilności finansowej...

Efektywne magazynowanie z systemem WMS

Systemy magazynowe (WMS – Warehouse Management System) coraz częściej wdrażane są w polskich firmach....

Faktoring pełny z ubezpieczeniem należności – kiedy warto go...

Faktoring jest popularną usługą w wielu branżach, ponieważ pozwala on na łatwe pozyskanie środków...

Faktoring – co to i jak z niego korzystać?

Faktoring daje przedsiębiorcom możliwość łatwiejszego prowadzenia działalności, ponieważ pozwala on na finansowanie faktur z...

Skórzana saszetka męska – idealny prezent na każdą okazję

Szukasz prezentu dla swojego męża, brata, ojca, syna, jednym słowem faceta? Powinno to być...

Eksperci finansowi i kredytowi – w czym Ci pomogą?

Mało kto może dziś sobie pozwolić na założenie własnej firmy, czy na kupno mieszkania...

Sprawdź również