Faktoring – co to i jak z niego korzystać?

Faktoring daje przedsiębiorcom możliwość łatwiejszego prowadzenia działalności, ponieważ pozwala on na finansowanie faktur z wydłużonym terminem zapłaty. Czym dokładnie jest faktoring i jak można z niego skorzystać?

Co to jest faktoring?

Termin jak faktoring odnosi się do usługi finansowej, która obecnie świadczona jest głównie przez banki oraz przez firmy faktoringowe, które specjalizują się w tej właśnie dziedzinie. Firmy prowadzące usługi faktoringowe nazywane są faktorami.

Jak działa faktoring? W tym przypadku finansowane są faktury, które wystawiane są przez firmę. Wówczas faktor natychmiast dokonuje zapłaty za faktury, dlatego też firma nie musi czekać na otrzymanie środków od swojego klienta.

Zapłata następuje najczęściej w wysokości do 90-100% kwoty na fakturze oraz przekazywana jest na ogół w ciągu jednego dnia, nawet jeśli termin płatności faktury przypada dopiero za parę miesięcy.

Faktoring może być używany przez firmy w wielu branżach, a także przez mikro firmy, dlatego też nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla dużych graczy.

Aktualnie faktoring jest usługą dostępną również przez internet, co powoduje, że nie trzeba udawać się osobiście do faktora, by przekazać do niego fakturę. Wszystko można łatwo i szybko załatwić online z biura swojej firmy.

Kiedy warto wybrać faktoring?

Za pomocą faktoringu można przede wszystkim poprawić płynność działania firmy. Pozwala on na szybkie otrzymanie środków i dzięki temu wystawca faktury nie musi przez długi czas czekać, aż dostanie zamrożone na niej środki. Może wykorzystać je od razu na swoją działalność, na przykład na kupno nowych towarów, materiałów, pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników.

Jeżeli zastanawiasz się często nad tym, co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę, faktoring może być również bardzo dobrą usługą dla wielu branż – https://efaktor.com.pl/branze/. Warto wtedy zwrócić uwagę na faktoring pełny, który odbywa się bez regresu. W jego ramach można skorzystać z ubezpieczenia należności, dlatego też nawet w przypadku braku zapłaty przez kontrahenta można otrzymać pieniądze za sprzedane towary lub wykonane usługi. Zatem brak zapłaty za fakturę nie będzie wtedy przyczyniać się do zaburzenia płynności finansowej firmy.

Poza tym warto wskazać, że faktoring może być wykorzystany przez firmy prowadzące współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Wtedy również pomaga on w poprawie bezpieczeństwa transakcji i redukuje ryzyko związane z nieotrzymaniem płatności na czas.

Gdy zatem liczy się bezpieczeństwo i wygoda prowadzenia firmy, warto pomyśleć o faktoringu.

Powiązane wpisy

Polecane

Kompleksowy przewodnik po wycenie przedsiębiorstwa- udziały, akcje i więcej

Wycena przedsiębiorstwa odgrywa istotną rolę w wielu sytuacjach biznesowych, takich jak sprzedaż, fuzje, pozyskiwanie...

Metody zwiększania zarobków z płatnych ankiet

Wybór najbardziej opłacalnych ankiet Pierwszym krokiem do zwiększenia zarobków z płatnych ankiet online jest selektywność. Zarejestruj...

Jak efektywnie zarządzać materiałami POSM?

POSM to skrót od anglojęzycznego terminu Point of Sale Materials, czyli materiały reklamowe wykorzystywane...

Księgowość w Toruniu – Twoja droga do bezpieczeństwa finansowego

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie każdy szczegół ma znaczenie, księgowość stanowi fundament stabilności finansowej...

Efektywne magazynowanie z systemem WMS

Systemy magazynowe (WMS – Warehouse Management System) coraz częściej wdrażane są w polskich firmach....

Faktoring pełny z ubezpieczeniem należności – kiedy warto go...

Faktoring jest popularną usługą w wielu branżach, ponieważ pozwala on na łatwe pozyskanie środków...

Sprawdź również