Pojęcie książeczki sanepidowskiej jest znane powszechnie w społeczeństwie, bowiem każdy kto pracował np. w gastronomii lub miał inny, bezpośredni kontakt z żywnością musi mieć taki dokument. Kiedy jednak istnieje bezpośrednia konieczność wyrobienia takiej książeczki i do czego uprawnia?
Przeznaczenie książeczki sanepidowskiej
Konieczność posiadania takiego dokumentu pojawia się wtedy, gdy istnieje obawa, że pracownik przekazać może chorobę zakaźną innym osobom, zatem branże w których książeczka sanepidowska jest koniecznością to np. turystyka, gastronomia czy hotelarstwo. Uzyskanie tego dokumentu to nic innego jak przejście specjalistycznych badań do uzyskania orzeczenia lekarskiego w celach sanitarno-epidemiologicznych. Po co właściwie wykonuje się takie badania? Niektórzy ludzie są nosicielami niebezpiecznych wirusów czy innych schorzeń, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają, a jest to wysoce niebezpieczne szczególnie przy pracy z ludźmi, którym grozi zakażenie od osoby zainfekowanej. By tego uniknąć, wprowadzono obowiązkowe badania na niektóre choroby, np. pałeczek Salmonelli czy duru brzusznego. Jak wygląda samo badanie? Do najbliższego oddziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej dostarcza się próbki materiału badawczego w postaci moczu oraz kału. Następnie otrzymujemy wyniki badań, z którymi należy udać się do lekarza medycyny pracy. Tam z kolei uzyskamy jego opinię potwierdzającą zdolność do pracy, czy też istnieją przeciwwskazania w związku z występującymi chorobami.
Czemu warto wyrobić sobie książeczkę sanepidowską?
Taki dokument warto posiadać ponieważ niewątpliwie jest to inwestycja w swoją przyszłą karierę, szczególnie jeżeli planujemy pracować w branżach turystycznych czy gastronomicznych. Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej to około 200 zł, jednak ma ona określony termin ważności, a dodatkowo należy wyrobić ją na własny koszt. Jako dokument niezbędny do wykonywania tego typu pracy, zdecydowanie ułatwi jej zdobycie i o wiele szybciej znajdziemy zatrudnienie.