Książeczka sanepidowska – czym jest i kiedy jest potrzebna?

Książeczka sanepidowska – informacje podstawowe

Książeczka sanepidowska to ważny dokument, o którym się wciąż słyszy. Potrzebna jest osobom, które starają się o zatrudnienie w sklepie spożywczym, w gastronomii np. w restauracji albo w barze. Posiadanie badań sanepidowskich jest warunkiem koniecznym, by otrzymać zatrudnienie. Do dziś ścierają się ze sobą dwie opinie – według jednej, książeczka jest w pełni uzasadnionym dokumentem, który niezbędny jest do pracy w okolicznościach częstego kontaktu z dorosłym człowiekiem, dziećmi i żywnością, według drugiej opinii – jest zbędnym wymogiem, który nie powinien mieć charaktery obowiązkowego. W dalszym ciągu jest ona wymagana przez pracodawców i taki stan rzeczy utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych (taka jest pełna i poprawna nazwa książeczki) obowiązuje od 2006 roku na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia. W tym akcie prawnym opisano dokładnie kwestię badań dotyczących obecności pałeczek duru brzusznego, pałeczek Salmonelli, zakażenia prątkami gruźlicy i innymi czynnikami, które mogą mieć działanie chorobotwórcze.

Wyrobienie sobie książeczki sanepidowskiej związane jest z koniecznością zrobienia dwóch rodzajów badań: lekarskich i laboratoryjnych.  Na ich podstawie można w pełni stwierdzić, czy osoba może być dopuszczona do pracy, w której jest kontakt z żywnością, wodą i ludźmi, a w szczególności – z dziećmi. Książeczka musi posiadać datę badania lekarskiego, dane lekarza oraz jego podpis. Lekarz też wprowadza odpowiednią adnotację do książeczki, w której stwierdza, czy badany w pełni spełnia wymogi dotyczące dopuszczenia do pracy, czy też są jakieś przeciwwskazania do podjęcia zatrudnienia wynikające z sytuacji zdrowotnej badanego.

Do jakiej pracy wymagana jest książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych?

W pewnych branżach książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych stanowi bardzo ważny dokument w dopuszczeniu do pracy. Informacje w niej zwarte są na równi ważne z wiedzą, kompetencjami kandydata do pracy. Jeżeli wyniki badań są niekorzystne, osoba starająca się o pracę, np. w żłobku, nie otrzyma jej. Posiadanie książeczki jest rygorystycznie wymagane na stanowiskach, w których pracownik ma do czynienia z wodą, żywnością, lekarstwami, dużą liczbą ludzi, a w szczególności z dziećmi młodszymi przed 6 rokiem życia.

Powiązane wpisy

Polecane

Księgowość w Toruniu – Twoja droga do bezpieczeństwa finansowego

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie każdy szczegół ma znaczenie, księgowość stanowi fundament stabilności finansowej...

Efektywne magazynowanie z systemem WMS

Systemy magazynowe (WMS – Warehouse Management System) coraz częściej wdrażane są w polskich firmach....

Faktoring pełny z ubezpieczeniem należności – kiedy warto go...

Faktoring jest popularną usługą w wielu branżach, ponieważ pozwala on na łatwe pozyskanie środków...

Faktoring – co to i jak z niego korzystać?

Faktoring daje przedsiębiorcom możliwość łatwiejszego prowadzenia działalności, ponieważ pozwala on na finansowanie faktur z...

Skórzana saszetka męska – idealny prezent na każdą okazję

Szukasz prezentu dla swojego męża, brata, ojca, syna, jednym słowem faceta? Powinno to być...

Eksperci finansowi i kredytowi – w czym Ci pomogą?

Mało kto może dziś sobie pozwolić na założenie własnej firmy, czy na kupno mieszkania...

Sprawdź również