Praca programisty jest zajęciem wymagającym dużych pokładów cierpliwości i dokładności. Długie godziny spędzone przed ekranem monitora, na którym znajdują się tysiące linii kodu potrafią zmęczyć psychicznie. Jest to jednak opłacalny zawód, którego wykonywanie przynosi duże zyski i otwiera niezliczone ścieżki rozwoju.
Ciężka praca programisty
Pracując jako programista, przede wszystkim należy mieć na uwadze, że jest to nieustanna nauka. Rynek IT nieustannie się rozwija, pojawiają się nowe programy, zmiany w językach programowania oraz coraz więcej możliwości. Praca programisty polega głównie na pisaniu programów, które spełnią wymagania zleceniodawcy. Często są to dziesiątki tysięcy linii kodu, które muszą przynieść zamierzony efekt, a nawet jeden błędnie postawiony znak może uniemożliwić działanie programu. Po zakończeniu pisania całości, przychodzi pora na testy. Trzeba w nich sprawdzić wszystkie możliwości użytkowania programu, które może wykonać potencjalny klient. Jest to żmudny proces, które niejednokrotnie sprawia, że programista musi wprowadzić wiele zmian w swojej pracy.
Programista na rynku pracy
Istnieje wiele języków programowania, które mają różne przeznaczenie. Na początek wystarczy znać jeden język, żeby mieć możliwość rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Jednak im większą posiadamy wiedzę w dziedzinie programowania, tym większe szanse mamy na odnalezienie się w tym środowisku. Doświadczeni programiści płynnie poruszają się w nawet 9-10 językach programowania. Praca programisty jest ciągłym rozwojem i nieustannym zdobywaniem wiedzy. W tym zawodzie niezbędna jest znajomość języka angielskiego, ponieważ to w tym języku zazwyczaj przedstawiona jest dokumentacja techniczna. Programistów wciąż przybywa, ponieważ jest to dobrze płatny zawód, który jest pożądany na całym świecie. Świat idzie w kierunku technologii, więc mimo rosnącej liczby programistów, zawsze znajdzie się dla nich praca.