Niedziele handlowe – kalendarz niedziel wolnych od handlu i najważniejsze informacje

W roku 2018 przyzwyczailiśmy się do tego, że co druga niedziela była wolna od handlu, a co druga była handlowa. W 2019 już tylko w jedną niedzielę w miesiącu mogliśmy wyruszyć do hipermarketu na zakupy. A ja będzie w roku 2020?

Niedziele handlowe w 2020 roku

W tym roku nadchodzą kolejne zmiany pod względem handlu w niedzielę. Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku o zakazie handlu w niedzielę wprowadziła stopniowe ograniczanie handlu. Od dwóch lat przywykliśmy już do tego, że zakupów nie zrobimy w pierwszą i ostatnią dzielę miesiąca, rok później – nie zrobiliśmy ich już w trzy na cztery niedziele w miesiącu. Obecnie musimy się przygotować na to, że tylko w niektóre, wybrane niedziele w roku będziemy mogli zaopatrzyć się w sklepach wielkopowierzchniowych w produkty spożywcze i inne. Zakaz handlu w niedzielę ulega bowiem od 1 stycznia poszerzeniu. W całym roku takich niedziel handlowych będzie tylko siedem: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. Kalendarz niedziel wolnych od handlu jest więc bardzo obszerny – w lutym i w marcu wszystkie niedziele będą wolne od handlu, podobnie w maju, lipcu, wrześniu, październiku i w listopadzie. Zakaz zakupów będzie obowiązywał też w święta kościele i państwowe: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości i w Boże Narodzenie. Wspomniana ustawa z 2018 roku wskazuje także godzinę (14:00), po której handel będzie zabroniony w dniach 11 kwietnia oraz 24 grudnia.

Czy zrobimy w ogóle zakupy w niedziele wolne od handlu?

Pod tym względem będzie podobnie jak w 2018 i 2019 roku. W niedziele wolne od handlu możemy swobodnie kupić lekarstwa w aptece, skorzystać ze sklepu na stacji benzynowej. Czynne będą także lokale gastronomiczne – cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie oraz kioski Ruchu. Podobnie jak do tej pory, otwarte będą również mniejsze sklepy, w których sam właściciel będzie obsługiwał klientów.

Powiązane wpisy

Polecane

Zebra Global Shopper Study: Pandemia przyspiesza realizację planowanych wydatków...

Ponad 80 proc. decydentów postrzega kasy samoobsługowe, oprogramowanie dla pracowników i analitykę jako...

Wyróżnij się z tłumu! – Drukarnia wielkoformatowa Śląsk

Druk wielkoformatowy to obecnie jedna z najpopularniejszych form reklamy zewnętrznej. I trudno się temu...

Budowa hal stalowych – czy to się opłaca?

Prowadzenie firmy wiąże się między innymi z zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli na jej...

Aplikacja contact center- do czego służy?

Wielu klientów przyznaje, że możliwość telefonicznego kontaktu z konkretną firmą jest dla nich bardzo...

Zapożyczenia niskooprocentowane – jak znaleźć dobrą ofertę?

Pożyczka na niski procent może rozwiązać wiele problemów. Gdy zepsuje nam się samochód, musimy...

Nieprzewidziane wydatki za granicą? Szybki przelew z Polski do...

Życie na emigracji tylko pozornie jest bezstresowe. Chyba każdemu na obczyźnie przytrafiły się zupełnie...

Sprawdź również