Książeczka sanepidowska – czym jest i kiedy jest potrzebna?

Książeczka sanepidowska – informacje podstawowe

Książeczka sanepidowska to ważny dokument, o którym się wciąż słyszy. Potrzebna jest osobom, które starają się o zatrudnienie w sklepie spożywczym, w gastronomii np. w restauracji albo w barze. Posiadanie badań sanepidowskich jest warunkiem koniecznym, by otrzymać zatrudnienie. Do dziś ścierają się ze sobą dwie opinie – według jednej, książeczka jest w pełni uzasadnionym dokumentem, który niezbędny jest do pracy w okolicznościach częstego kontaktu z dorosłym człowiekiem, dziećmi i żywnością, według drugiej opinii – jest zbędnym wymogiem, który nie powinien mieć charaktery obowiązkowego. W dalszym ciągu jest ona wymagana przez pracodawców i taki stan rzeczy utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych (taka jest pełna i poprawna nazwa książeczki) obowiązuje od 2006 roku na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia. W tym akcie prawnym opisano dokładnie kwestię badań dotyczących obecności pałeczek duru brzusznego, pałeczek Salmonelli, zakażenia prątkami gruźlicy i innymi czynnikami, które mogą mieć działanie chorobotwórcze.

Wyrobienie sobie książeczki sanepidowskiej związane jest z koniecznością zrobienia dwóch rodzajów badań: lekarskich i laboratoryjnych.  Na ich podstawie można w pełni stwierdzić, czy osoba może być dopuszczona do pracy, w której jest kontakt z żywnością, wodą i ludźmi, a w szczególności – z dziećmi. Książeczka musi posiadać datę badania lekarskiego, dane lekarza oraz jego podpis. Lekarz też wprowadza odpowiednią adnotację do książeczki, w której stwierdza, czy badany w pełni spełnia wymogi dotyczące dopuszczenia do pracy, czy też są jakieś przeciwwskazania do podjęcia zatrudnienia wynikające z sytuacji zdrowotnej badanego.

Do jakiej pracy wymagana jest książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych?

W pewnych branżach książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych stanowi bardzo ważny dokument w dopuszczeniu do pracy. Informacje w niej zwarte są na równi ważne z wiedzą, kompetencjami kandydata do pracy. Jeżeli wyniki badań są niekorzystne, osoba starająca się o pracę, np. w żłobku, nie otrzyma jej. Posiadanie książeczki jest rygorystycznie wymagane na stanowiskach, w których pracownik ma do czynienia z wodą, żywnością, lekarstwami, dużą liczbą ludzi, a w szczególności z dziećmi młodszymi przed 6 rokiem życia.

Powiązane wpisy

Polecane

Aplikacja contact center- do czego służy?

Wielu klientów przyznaje, że możliwość telefonicznego kontaktu z konkretną firmą jest dla nich bardzo...

Zapożyczenia niskooprocentowane – jak znaleźć dobrą ofertę?

Pożyczka na niski procent może rozwiązać wiele problemów. Gdy zepsuje nam się samochód, musimy...

Nieprzewidziane wydatki za granicą? Szybki przelew z Polski do...

Życie na emigracji tylko pozornie jest bezstresowe. Chyba każdemu na obczyźnie przytrafiły się zupełnie...

4 najnowsze trendy w tworzeniu biur w Warszawie

Nowoczesne biurowce w Warszawie wyrastają niczym grzyby po deszczu. Już teraz zasoby powierzchni biurowych...

Magazyny self storage – na czym polega usługa?

Rynek magazynowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Inwestycji w tym obszarze przybywa coraz...

Współdzielony samochód zamiast własnego pojazdu – czy warto?

Rosnąca popularność car sharingu w Polsce to zasługa paru czynników. Usługa polegająca na wynajmowaniu...

Sprawdź również