Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Po zakończeniu szkoły średniej wiele osób decyduje się na kontynuowanie swojej edukacji, wybierając się na studia. Młodzi ludzie jednak, często mimo swoich zainteresowań czy określonych talentów, mają problemy z wyborem odpowiedniego kierunku studiów czy uczelni. Określenie swojej przyszłej ścieżki zawodowej wydaje się wówczas być dość trudne, w wyniku czego często już w trakcie nauki na uczelni wyższej często spotykane są zmiany kierunków. Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów dla siebie, i czym się kierować?

Prestiż i renoma uczelni

Najczęstszym kryterium branym pod uwagę w przypadku uczelni wyższych jest renoma i prestiż danej placówki. To właśnie to sprawia, że studenci najchętniej wybieraną tą, a nie inną uczelnię, ufając, że otrzymają tam solidne wykształcenie, a przy tym będą mieli większą szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy po zakończeniu studiów, niżeli wybraliby jakąś niszową uczelnię w małej miejscowości, z tym samym kierunkiem. I o ile jest to dość logiczne myślenie, tak w praktyce okazuje się, że wcale nie nazwa szkoły czy jej lokalizacja otwiera najwięcej drzwi, ale przede wszystkim fachowa wiedza, doświadczenie oraz profesjonalizm. Przy wyborze uczelni wyższej warto zatem skupić się przede wszystkim na swoich zainteresowaniach, oraz wyborze kierunku, który bezpośrednio będzie się z nimi wiązał lub je uzupełniał. Nie bez powodu funkcjonuje przekonanie, że człowiek z zainteresowaniem i pasją jest najlepszym pracownikiem, bowiem wykonuje swoją pracę rzetelnie, dokładnie i skutecznie.

Jak wyobrażasz sobie siebie za 10 lat?

Wybór kierunku studiów wcale nie jest łatwy, bowiem młodym ludziom często wydaje się, że w przypadku wyboru nieodpowiedniego kierunku dla siebie zmarnują sobie karierę zawodową i nie osiągną żadnego sukcesu w życiu. Nie jest to prawdą! Kierunek studiów zawsze można zmienić, tak samo jak uczelnię – nie jest to absolutnie żadna katastrofa, a powszechne działanie młodych ludzi nieusatysfakcjonowanych z dotychczasowej nauki. Warto kierować się swoimi zainteresowaniami i zgłębiać je, ponieważ istnieje duża szansa na to, że w wyniku tego będziemy mieli nie tylko dobrze płatną, ale przede wszystkim satysfakcjonującą pracę!

Powiązane wpisy

Polecane

Eksperci finansowi i kredytowi – w czym Ci pomogą?

Mało kto może dziś sobie pozwolić na założenie własnej firmy, czy na kupno mieszkania...

Direct marketing w aptece. Jak robić to dobrze?

Firmy farmaceutyczne coraz częściej wykorzystują w komunikacji z farmaceutami kanały cyfrowe. Jednak marketing bezpośredni...

Różnica między bankowością prywatną a zarządzaniem majątkiem

Private banking i wealth management to terminy, które w pewnym sensie oznaczają jedno...

Cena żywca wieprzowego – czy rolnicy mają powody do...

Rolnicy, którzy zajmują się hodowlą świń, mają za sobą trudny okres. Pandemia i...

Program Ulga od długu – w jakich sytuacjach się...

Nawet niewielkie, jednorazowe niespłacone zobowiązanie może z czasem przerodzić się w poważny kłopot,...

Zebra Global Shopper Study: Pandemia przyspiesza realizację planowanych wydatków...

Ponad 80 proc. decydentów postrzega kasy samoobsługowe, oprogramowanie dla pracowników i analitykę jako...

Sprawdź również